Sundhedsministeren, Venstre og Radikale anerkender vigtigheden af, at bibeholde den nuværende Sundhedslov §227, der tillader én læge at eje seks ydernumre, efter 1. behandling af Konservatives beslutningsforslag B 121, forslag til folketingsbeslutning om at bekæmpe udbredelsen af stråmandsklinikker i almen praksis.

Dette er meget vigtigt, da den nuværende lovgivning er med til at sikre permanent lægedækning med højst mulig kvalitet og kontinuitet, til gavn for patienten, bedst mulige arbejdsvilkår til speciallægen i almen medicin samt en fornuftig samfundsøkonomisk ramme. Sundhedsministeriet har nu besvaret 13 stillede spørgsmål i udvalgsbehandlingen forud for 2. behandling af B 121. Hos Nordic Medicare er vi enige i Sundhedsministeriets svar.

Vi bemærker især at;

 

Forud for Sundhedsministeriets udvalgsbehandling skrev Nordic Medicare et debatindlæg i Altinget Sundhed d. 21. april. Pointen i indlægget var, at politikerne bør bevare fokus på tre væsentlige emner, nemlig 1) patienten, som ønsker permanent lægedækning af høj lægefaglig kvalitet, 2) de familielæger, som ønsker ændrede arbejdsrammer i almen praksis og 3) en forsvarlig samfundsøkonomisk ramme. Disse punkter stemmer fint overens med Sundhedsministeriets svar på de 13 stillede spørgsmål. Hos Nordic Medicare ser vi derfor frem til den endelige 2. (sidste)behandling af B 121, der planmæssigt finder sted fra 4. maj 2021. Du kan læse samtlige stillede spørgsmål til Sundhedsministeriet på ft.dk samt dele af medieomtalen vedrørende B 121 hos blandt andre Altinget og OPS-indsigt.

 

For henvendelser vedrørende ovenstående kontakt da: presse@nordicmedicare.eu